Kto rozliczy moją rachunkowość – biuro rachunkowe czy księgowa na etacie?

Prowadzenie własnej firmy często wiąże się z koniecznością zatrudnienia kogoś, kto będzie prowadził rachunkowość. Zazwyczaj przedsiębiorcy nie decydują się na samodzielnie rozliczanie firmy z uwagi na brak czasu oraz znajomości tematu.

W takim przypadku możliwe są dwa rozwiązania ? zlecenie prowadzenia rozliczeń w biurze rachunkowym bądź zatrudnienie własnej księgowej. Które z nich jest korzystniejsze?

Biuro rachunkowe

ksiegowa.jpgZaletą rozwiązania z biurem rachunkowym jest możliwość zlecenia prowadzenia rachunkowości podmiotowi zewnętrznemu za niewielką stawkę. To rozwiązanie sprawdza się zarówno przy mikro, małych, jak i średnich przedsiębiorstwach. Jest szczególnie korzystne w sytuacji, gdy nie zatrudniamy wielu pracowników oraz nie mamy dużej ilości dokumentów do comiesięcznych rozliczeń. W takim przypadku zazwyczaj konieczność dokonywania przelewów i pamiętania o datach płatności pozostaje na naszych barkach.

Własna księgowa

Rozwiązanie z własną księgową zatrudnioną na etacie sprawdzi się w sytuacji, gdy dokumentów co miesiąc jest sporo bądź pomoc przy rachunkowości niezbędna jest również na co dzień. Księgowa zatrudniona na etacie generuje dodatkowe koszty oraz konieczność opłacenia składek, jednakże sprawdza się w dużych firmach oraz średnich przedsiębiorstwach zatrudniających dużą liczbę pracowników. Zazwyczaj księgowa posiada również dostęp do wszystkich kont, dzięki czemu może wykonywać autoryzowane przez szefa firmy przelewy, np. w ramach wypłat pracowniczych.