Odliczenia i ulgi podatkowe jako sposób na oszczędności w firmie

Obciążenia podatkowe od zawsze stanowiły jeden z najważniejszych kosztów prowadzenia firmy. Niestety uchylanie się od płacenia świadczeń na rzecz państwa, podobnie jak nielegalna optymalizacja podatkowa nie są dobrym pomysłem na obniżenie tego rodzaju kosztów. Warto jednak wykorzystać wszystkie legalne sposoby na zmniejszenie tych obciążeń, do których należą odliczenia i ulgi podatkowe.

Na jakie odliczenia i ulgi podatkowe mogą liczyć firmy?

Przepisy podatkowe w zasadzie każdego roku ulegają zmianie i często zmiany te dotyczą właśnie ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia biznesu. Najwięcej odliczeń i ulg mogą zastosować podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na podstawie skali podatkowej w deklaracji PIT 36. Od podatku mogą oni odliczyć m.in. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za siebie i pracowników, ulgę prorodzinną i na internet, czy ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Natomiast od dochodu można odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne, darowizny, wpłaty na IKZE.

Warto także wspomnieć o nowych ulgach np. tej przeznaczonej dla małych podatników rozliczających się na podstawie CIT. Przewiduje ona obniżenie stawki podatku z 15 do 9% dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność oraz dla firm mających status małego podatnika, których łączne przychody osiągnięte w roku podatkowym bieżącym i poprzednim nie przekroczyły kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro.

Ciekawą ulgą wprowadzona w 2019 roku jest również ta pozwalająca firmom odliczyć od dochodu darowizny na rzecz szkół zawodowych. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorstwa rozliczające się zarówno na podstawie deklaracji CIT, jak i PIT. Aby skorzystać z odliczenia, należy szkole przekazać środki trwałe (np. komputery) lub materiały dydaktyczne. Odliczeniu nie podlegają natomiast darowizny pieniężne.

Jak skutecznie korzystać z ulg i odliczeń podatkowych?

Przytoczone w poprzednim akapicie przykłady ulg i odliczeń podatkowych najlepiej pokazują, że przepisy w tym zakresie dynamicznie się zmieniają i dotyczą często wyłącznie określonej grupy przedsiębiorstw. Pomimo że są one tworzone w celu ułatwienia firmom prowadzenia działalności poprzez obniżenie kosztów podatkowych, tak naprawdę tę działalność utrudniają. Aby skorzystać ze wszystkich przywilejów podatkowych, należy bowiem uważnie śledzić zmiany w prawie, a do tego umieć je właściwie zinterpretować. W praktyce wielu przedsiębiorców nie ma na to czasu, co rodzi ryzyko, że o wielu możliwościach mogą nawet nie wiedzieć.

Właśnie z tego względu warto korzystać z pomocy profesjonalistów, czyli osób wyspecjalizowanych w prawie podatkowym i rozliczeniach przedsiębiorstw. Usługi doradcze, podobnie jak księgowo-rachunkowe nie są drogie, dlatego warto z nich skorzystać choćby raz w roku przy okazji rozliczenia rocznego firmy. Jest to najlepszy sposób na wykorzystanie wszystkich dostępnych możliwości obniżenia zobowiązań podatkowych, a przez to zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności. Zaoszczędzone na podatkach pieniądze można przeznaczyć na rozwój firmy bądź inwestycje.