Na jakie ułatwienia w księgowości może liczyć przedsiębiorca dzięki bankowości internetowej?

Zwłaszcza w przypadku początkującego przedsiębiorcy koszta księgowości zwykle stanowią poważne obciążenie dla budżetu firmy. W razie podjęcia decyzji o samodzielnym księgowaniu w tradycyjny sposób, naraża się on dodatkowo na stratę cennych zasobów czasowych oraz ryzyko popełnienia błędów w księgowaniu.

Na czym polega księgowość w bankowości internetowej?

Kilka najpopularniejszych banków w naszym kraju wyszło do przedstawicieli biznesu z propozycją zintegrowania rachunku bankowego z systemem do elektronicznego księgowania. Dzięki temu zyskują oni możliwość zarządzania procesami rachunkowymi z jednego panelu, bez konieczności przełączania się pomiędzy różnymi kontami. Rozwiązanie takie do maksimum upraszcza prowadzenie operacji księgowo-finansowych, a także pozwala skutecznie zarządzać płatnościami firmy.

Księgowanie z poziomu rachunku bankowego umożliwia między innymi wystawianie faktur dla klientów, a także egzekwowanie zaległych należności. W przypadku powstałych opóźnień w płatnościach, możliwe jest bowiem wysłanie monitu przypominającego do kontrahenta. System automatycznie wylicza również przychody, dochody oraz koszta firmy w danym okresie rozliczeniowych, pozwalając uzyskać pod tym względem dużą transparentność. Możemy również dowiedzieć się jakie są kwoty należnych podatków, czy też kiedy mija termin złożenia stosownych deklaracji.

Co najważniejsze, tego rodzaju ułatwienia w księgowości nie wiążą się z obniżeniem bezpieczeństwa. Wszystkie procesy, w tym księgowanie są bowiem monitorowane przez specjalistów z zakresu rachunkowości. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości można zwrócić się do nich telefonicznie z prośbą o stosowne wyjaśnienia. Ponadto same algorytmy systemu czuwają nad prawidłowością dokonywanych przez przedsiębiorcę operacji.